Jarosław jot-Drużycki Jarosław jot-Drużycki
634
BLOG

Archiwum czechosłowackiej bezpieki w internecie

Jarosław jot-Drużycki Jarosław jot-Drużycki Polityka Obserwuj notkę 8

Archiwa czechosłowackiej komunistycznej służby bezpieczeństwa (StB) od 10 lipca br. są dostępne w internecie. Jest to efekt rozpoczętego w 2007 r. projektu "Otevřená minulost" (Otwarta przeszłość). Na stronie http://www.abscr.cz umieszczono nazwiska blisko dwóch milionów osób, które miały związki z StB, wśród nich znajdują się też ofiary bezpieki.

Poszukiwanie jest proste, wystarczy wpisać imię, nazwisko, pseudonim operacyjny lub datę urodzenia i podług tego klucza zostanie odnaleziona osoba, niezależnie czy była w zainteresowaniu kontrwywiadu, wywiadu wojskowego, czy cywilnego. Poza zapisem elektronicznym można również przejrzeć zapisaną w pdf'ie stronę z  protokołu rejestracyjnego, w którym znajdują się wszelkie informacje, ergo numer rejestracji, przez kogo dokonana, pseudonim, no i status danej osoby - czy jest to A (agent), KTS (kandydat na tajnego współpracownika), PO (osoba pod kontrolą), czy też NO (osoba wrogo nastawiona do systemu).

- Póki co jest to faza pilotażowa projektu – powiedział w dniu udostępnienia baz Pavel Žáček, dyrektor Instytutu Badania Reżimów Totalitarnych (Ústav pro studium totalitních režimů - ÚSTR) - w przyszłości będzie można przeglądać zarówno materiały komunistycznego reżimu, jak i akta SS oraz Gestapo z II wojny światowej. A niebawem będzie można zapoznać się przez internet z czterema milionami zeskanowanych stron.

Zbiory zostały niemal całkowicie odtajnione już przed kilku laty, poza pewnymi wyjątkami, których publikacja mogłaby zagrozić "bezpieczeństwu i strategicznym interesom Republiki Czeskiej", dotyczy to ok. 5 proc. zgromadzonych dokumentów. Całe Archiwum liczy ponad dwadzieścia kilometrów akt z lat 1939-1989, co stanowi ok. 400 tysięcy mikrofiszy czyli ponad 280 milionów stron. Celem była digitalizacja całości lecz, zdaniem Žáčeka, zadanie to okazało się niewykonalne ze wzglądu na szczupłe środki finansowe i brak personelu. Jedyna nadzieja jest, zdaniem dyrektora ÚSTR w uzyskaniu dotacji z  funduszy europejskich.


Na skanie strona protokołu rejestracyjnego. Pod numerem 19590 znajduje się Bohumil Hrabal "Hrbáč", 19591 Jiří Šotola, "Monolog",  19592 - Pavel Kohout "Dialog".
___________________

Linki:

Archiv bezpečnostních složek - WYSZUKIWARKA
 

Wtrynia swe trzy grosze od 26 maja 2009 r. "Hospicjum Zaolzie" - rzecz o umieraniu polskości na zachodnim brzegu Olzy Wydawnictwo Beskidy, Wędrynia 2014 Teksty rozproszone (w sieci) Kogo mierzi Księstwo Cieszyńskie. W poszukiwaniu istoty bycia "stela" (Dziennik Zachodni) Mocne uderzenie (obrazki z Wileńszczyzny) (zw.lt) Wraca sprawa Zaolzia (Rzeczpospolita) Cień Czarnej Julki (gazetacodzienna.pl)   Lubczasopismo   Sympatie

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka